12 Mayıs 2013 Pazar

Tüm Annelerin '' Anneler Günü '' Kutlu Olsun!

Anneler günü ilk nasıl çıktı,ne zaman kutlanmaya başladı hiç merak ettiniz mi? Böyle özel günlerin günümüze nasıl geldiğini hep merak etmişimdir.Anneler gününün yaratıcısı olarak hep annesini kaybetmiş olan küçük bir kızdan bahsederler. Gerçekte ise bu fikri hayata geçiren Anna Jarvis annesini 1905 yılında kaybettiğinde 41 yaşındaymış. 1864 doğumlu Anna Jarvis,1902 yılında babası ölünce annesi ile beraber ABD'de,Philadelphia'da yaşamaya ve çalışmaya başlamış. Üç yıl sonra 9 Mayıs 1905'de annesini kaybetmiş. Sürekli annesiyle birlikte yaşamasına rağmen öldükten sonra ''Ona hayatta iken gerekli ilgili gösteremediği''ne inanıyor ve bunun ezikliğini,üzüntüsünü duyuyormuş. İki sene sonra Mayıs'ın ikinci pazarında,annesinin ölüm yıldönümünde arkadaşlarını evine çağırmış ve bu günün anneler günü olarak ülke çapında kutlanması fikrini ilk onlara açmış. Bu fikirde kabul görmüş,anneler memnun kalmış,babalar itiraz etmemiş,Amerika'nın önde gelen bir giysi tüccarı da finansal desteği sağlamış. İlk anneler günü Jarvis'in annesinin 20 yıl süresince haftalık dini dersler verdiği Grafton'daki bir kilisede,10 Mayıs 1908'de,407 çocuk ve annesinin katılımı ile kutlanmış. Jarvis her bir anneye ve çocuğa kendi annesinin en çok sevdiği çiçek olan karanfillerden birer tane vermiş ve o günden sonra temizliği,asaleti,şefkati ve sabrı ifade eden beyaz karanfil Amerika'da anneler gününün sembolu olarak kabul edilmiş.

Ülkemizde de Türk Kadınlar Birliği'nin girişimi ve önerisi üzerine 1955 yılından beri Mayıs ayının ikinci Pazar günü ''Anneler Günü'' olarak kutlanmaktadır.

Sadece bugün değil,her zaman özel olan annelerimizin ve anne adaylarının ''Anneler Günü'nü'' kutluyorum,kocaman öpüyorum!

Sevgiler...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Değerli yorumunu paylaştığın için teşekkür ederim :)