25 Ocak 2013 Cuma

Yüz Şekillerine Göre Makyaj Uygulanışı


Makyaj yaparken kullandığımız moda renklerin yanı sıra cilt,ten,göz rengimiz,saç rengimiz ve en önemlisi yüz şeklimizi dikkate almamız gerekiyor.Böylece ön plana çıkarmak istediğimiz ve varsa kusurlarımızı gizleyen sonuçlar elde ederiz.
Yüz şekilleri;Oval,yuvarlak,kare,uzun,üçgen ve köşeli yüz.


Oval Yüz

İdeal yüz şekli olarak benimsenen,yanakların genişleyip çenede incelen yüz şeklidir.Oval yüz için düzeltme gerektirmeyen tek yüz şeklidir diyebiliriz ve diğer yüz şekillerine göre yapılan tüm uygulamalar,yüzü ovale yaklaştırmak içindir.Bu yüz şeklinde makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken,köşeli çizgilerden kaçınmak ve çizgiler olabildiğince yuvarlak olarak vurgulanmalıdır.


Yuvarlak Yüz

Yuvarlak yüzlerde daha anlamlı bir makyaj elde etmek için yüzün dış bölümlerine mutlaka müdahale edilmeli.Özellikle de çene ve elmacık kemikleri belirgin hale getirilmeli.Bu tür uygulamaları yapabilmek için cilt rengine uygun açık ve koyu olmak üzere iki fondötene igtiyaç vardır. Yüze ten rengine uygun fondöten uygulandıktan sonra baz fondötenin 1-2ton koyusu ile geriye çekmek yani görüntüsünü yumuşatmak istediğimiz kısımlar gölgelenmelidir.

Yüzün üst bölümünde,kulak kenarından başlayarak alnın iki tarafına gölgeleme yapılır.
Alt kısım ise,kulağın yüze bitişik olan üst bölümünden çeneye kavisli gölge yapılı.
Sonraki aşamada kulak memesinden başlayarak,yanak çukurundan buruna doğru kavisli bir gölge yapılır.Bu işlem ise elmacık kemiklerini belirginleştirerek yüze daha anlamlı bir ifade katar.
Yuvarlak yüzlerde allık elmacık kemiği üzerinden yanlarda gözün dış ucuna doğru,aşağı bölümde ise yanak çukurunda bir üçgen oluşturacak şekilde sürülmeli.
Dikkatin orta bölüme çekilmesi gerektiği için ruj canlı tonlarda sürülmeli.Ayrıca kaşlar ve gözler çekik boyanmalıdır.


Kare Yüz

Kare yüzlerde yüze daha yumuşak bir ifade vermek ve yüze sertlik katan açıları ortadan kaldırmak için dikkat yüzün orta bölümüne çekilmeli ve bunun içinde canlı renkler kullanmak gerekir.
Öncelikle yüze ten rengine uygun bir fondöten uygulanmalı.
Yüzün üst bölümünde 1-2 ton koyu diğer fondöten kullanılara saç diplerinden başlayarak,şakaklara doğru kavisli bir gölge yapılır.
Daha sonraki alt bölümde ise kulağın üst kısmından,çeneye doğru inen yay şeklinde gölge yapılmalı.
Çeneye aydınlatıcı uygulanmalı,ayrıca gözün dış kısmına ve yanak kemiği üzerine de aydınlatıcı sürülür.
Dudaklar canlı renklerde boyanmalı ve allık yuvarlak yüzlerdeki gibi üçgen şekilde uygulanmalıdır.


Uzun Yüz

Uzun yüzlerde daha canlı ve derin bir ifade elde etmek için yapılacak işlemin yüzdeki düz görüntünün giderilmesine yönelik olması gerekir.
Yüzdeki uzunluk alın yada çene bölümünün genişliği yada burun dudak arasının genişliğinden kaynaklanabilir.Bu bölümlerin daha az dikkat çekmesi için doğru bir gölgeleme yapılayarak geri çekilmeri gerekir.
Her zaman olduğu gibi yüze ten rengine uygun fondöten uygulanır.Özellikle alın ve çene bölümü yatay bir şekilde 1-2 ton koyu fondöten kullanarak gölgelenir.
Allık elmacık kemiği üzerinden kulağa doğru yatay bir şekilde sürülür.
Kaşlar,gözler ve dudakların yatay boyanması daha iyi sonuç verir.
Ayrıca alın üzerine bırakılan perçem ve kahküller de uzun yüzlerde hoş bir ifade oluşmasına yardımcı olur.Uzun yüzlerde boyama ve gölgeleme işlemlerinin yatay uygulanmasının sebebi yüze enine doğru çekilmiş bir görüntü vermek içindir.


Üçgen Yüzler

Düz Üçgen Yüz

Düz üçgen yüzlerde alın bölümü dar,çene bölümü geniştir,dolayısı ile alın bölümünü ortaya çıkarmak için açık renk fondöten kullanarak aydınlatmalı alın bölümü aydınlatırken özellikle göz kenarları ve şakaklar da unutulmamalı,çene bölümünü geri çekmek için koyu renk fondöten kullanarak gölgelenmeli.
Koyu fondöten ile tam kulak altından aşağıya çenneye inilerek ve yanak çukuruna doğru gölgeleme yapılır.Gölgeler çene altından boyuna doğru devam edip iyice dağıtılmalıdır.
Allık elmacık kemiği üzerine yuvarlak bir şekilde uygulanır.Kesinlikle köşeli hatlar yapılmamalıdır.
Alın dar olduğu için kaşlar ve gözler birbirine uzak ifade verilecek şekilde boyanır.


Ters Üçgen Yüz

Bu yüz şeklinde alın bölümü geniş,çene bölümü dardır.Dolayısı ile alın bölümünün daraltıp,ki bunu 1-2 ton koyu renk fondöten kullanarak gölgeleme işlemi ile yapabiliriz,çene kemiklerinin daha belirgin hale getirilmesi gerekmektedir.Belirgin hale getirmek istediğimiz bölümler içinde açık renk fondöten yardımı ile aydınlatma işlemi yapabiliriz.
Alın koyu renk fondöten ile her iyi yanına gölgeleme yapılarak daraltıldıktan sonra belirgin ve göze çarpan görüntüsü dengelenmiş olur.Ardından açık renk fondöten ile kulak memesinden yanak çukuru ve çeneye doğru aydınlatma işlemi yapılır ki böylece dar olan çene daha belirgin bir hal alır.
Alın geniş olduğu için gözler ve kaşlar birbirine yakın ifade verecek şekilde boyanır.
Allık elmacık kemiği üzerinden ve gözün uç bölümüne doğru elips şeklinde uygulanır.


Köşeli Yüz

Köşeli yüzlerde kare yüzlerdekine benzer sert ve açılı bir ifade vardır.Yüze daha derin ve yumuşak bir ifade vermek için kemikli bölümlerin geri plana çekilmesi gerekir.Bunun için koyu renk fondöten kullanılarak aydınlatılır.
Kaşlar yuvarlak bir form verilmesi yüzü yumuşatacaktır.
Ruj kullanımında alt dudak daha ensiz,üst dudak ise daha dolgun gözükecek şekilde boyanır.
Allık elmacık kemiği üzerine yuvarlak olarak uygulanır.
Köşeli yüzlerde elmacık kemikleri çıkık ise gölgeleme yaparak daha yumuşak bir ifade verilebilir.


Sevgiler....

2 yorum:

  1. tesekkürler paylaşım için:)yüz sekli fotolarıyla güzel olmuş omurinandi.blogspot.com

    YanıtlaSil

Değerli yorumunu paylaştığın için teşekkür ederim :)